Akören Köyü

Safranbolu Akören Köyü Web Sitesi
Akören Köyü’a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol | Yardım
in ARA

Eski Dugunler..

Son Mesajınız 09-18-2007, 8:31 Mahmut Akyol tarafından gönderildi. 0 yanıt.
Mesajları Sırala: Önceki Sonraki
  •  09-18-2007, 8:31 659

Eski Dugunler..

Once havaya girelim....izleyin keyifle! Bir Kastamonu havasi.. tiklayin! 

Ne guzel dugunler oldu zamaninda, aklimda cok anilari olan, Eysenagagilin Mustafa abi, Hayamagilin Huseyin abi ve Kelaga'nin oglu Semsettin abinin dugunleridir. Hayamagilin Huseyin abinin dugununde cercici geldiydi (seyyar bakkal, atiyla, malzeme satardi) biz cocuklarin aldigi tek sey mantardi, mantar tabancasiyla havaya girerdik. Yetiskinlerin hepsinin tabancasi vardi, onlarin atar biz arkalarindan kovan toplardik. Yukari Harman'da davul zurna esliginde gures yapilir, kimi kafalari cekmek icin ayarlanmis mahallelere takilirdi. Hayamagilin Huseyin abinin dugununde, ickili muhabbet icin arka bahcede toplandilar, kuyunun yaninda kocekler oynar ickiler icilirdi, kimiside Haciemingilin evinde. O zaman ev kapaliydi, kimse gelmezdi onlardan yada ben hic dek gelmedim, kim actirdiysa actirdi evi, davullu zurnali yenildi icildi...oturma odasinin tavaninda kursun izleri bile vardir, sayet onarilmadiysa. Nerdeyse 3-4 gun surerdi dugun. Geceleri devamli silahlar atilir, coluk cocuk gece yarilarina kadar disarda oynardik. Kelaga'in Semsettin abinin dugunde Kelaga'nin iki tabancayla Doruk'da takir takir saydirdigini cok iyi hatirlarim. Dugun icabi Toprakcuma'dan jandarmalar da davet edilirdi, sikayet etme durumuda kendiliginden kalkardi. Eski Muhtar simdiki bakkal Yusuf abicaydi, bu dugunlerden birisinde kafa kiyak silahiyla bacagini vurduydu Stick out tongue

Eskiden "koyde davullu dugun var" denildigi zaman herkes mutlak koye giderdi.

Zaman degisti 70'lerden sonra koyde devamli yasayan fazla kalmadi 2.buyuk goc basladi, artik dugunlerde haliyle kisin Istanbul'da olacakti,  hem kulfetden kacinildi  hemde kiz tarafi baska sehirliyse "aman biz kocek mocek istemeyiz, koylumuyuz?" biz denmeye baslandi.

**(Aslinda koye gittiginizde Yusuf abicayi konusturup kayit ettirin,  kendisi zamanin mihtariydiWink Diger koylerde dugune gider gelirkende kesmek icin inekle donerdiStick out tongue

RSS haberlerini XML olarak görüntüle
Çalıştıran: Community Server (Personal Edition), Quickmax.net