Akören Köyü

Safranbolu Akören Köyü Web Sitesi
Akören Köyü’a hoş geldiniz. Oturum Aç | Üye Ol | Yardım
in ARA

Akören İlkokul Öğrencileri

( Toplam 29 Mesaj ) 29 Sayfadan 29 -   « Birinci ... < Onceki 25 26 27 28 29
 
Ak&#246;ren İlkokul &#214;ğrencileri
View Sizes View Details
    Hiçbir EXIF verisi bulunmamaktadır.
Akören İlkokul Öğrencileri
Gön : Ertuğ Akyol


Okul

Köy ortasında köylünün kendisinin yaptırdığı bir ilkokul vardır. Bu okul hep üç sınıflı, tek öğretmenli olmuştur. Üç sınıfı bitirdikten sonra komşu köy Yörük köyündeki beş sınıflı ve beş öğretmenli yatılı bölge okuluna gitmişizdir. Bu okula Yörük köyünün kendi öğrencilerinden başka bizim Akveren köyünden, Sırçalı köyünden, Kadıbükü, Çerçen ve Kuzyaka köylerinden de öğrenciler gelirdi. Yatılı okula velîler kışlık odun getirir, mercimek, fasulye, nohut, soğan, un vs. aynî yardımda bulunurlardı. Öğretmenlerimizin hepsi öğretmen okulları mezunları idi. İçlerinden Saip Beyin sonradan, Ankara Dil-Tarih’te doçent olduğunu duymuştuk.

23 Nisanlarda okul, sınıflar o kadar güzel süslenir, öğrenciler, özellikle kızlar çeşitli renkli kropen kağıt elbiselerle o kadar güzel giyinirdi ki daha konuşmalar başlamadan, şiirler okunmadan heyecanı sabahtan başlardı. Öğretmenlerimizi çok sever, sayardık. Öğretmenlerden ikisinin (merhum Nezihe Hocahanım ile eşi Hilmi Bey hocamızın) Kastamonu Muallim Mektebinde babamın arkadaşlarından olduğunu sonradan öğrenmişimdir.[1]

Yörük köyü muhtarı Mustafa Bey de öğretmenler kadar sevilen, sayılan bir zâttı. Daima takım elbiseli, iskarpinli, tıraşlı, sarışın genç bir adamdı. Her gün okula gelir, okul ihtiyaçları ile ilgilenir, öğretmenlerle sohbet ederdi. 23 Nisan’da Cumhuriyet Bayramında müsamereler olurdu. Bu müsamerelerin provaları uzun sürerdi fakat sonuç çok başarılı olurdu. Bütün çoluk çocuk müsamere için okula gelir, büyük salonu tıklım tıklım doldururdu. Müsamere sonrası kalabalık, sanki İstanbul’da bir tiyatro yahut sinemanın boşalmasını andırırdı.

Beşinci sınıf erkek öğrencilerin hepsi (sınıfımızda başka kızlar da bulunmasına rağmen) Gökmen Hanife’ye âşıktı. Gökmenlerin Hanife’si ince yapılı, sarışın, hafif çilli, uzun örgü saçlı, güleç yüzlü güzel bir kızdı. Evleri köyün ortasında bakkal ve şekerci Şakir Usta’nın dükkânına karşı idi. Öğle paydosunda, akşam okul bitince akide şekeri almak için dükkâna koşanların bir amacı da gene Hanife’yi pencerede, evi önünde görmekti.

1950 yılı yaz döneminde, Ankara Yedeksubay Okulu’nda öğrenci iken, kısa bir süre izinli olarak köye gelmiştim. İkinci gün annem “Saimelere Gökmen Hanife gelmiş; görüşmek isterse gelsin diyorlar” dedi; gittim. O incecik Hanife şişman, iriyarı fakat hâlâ güzel bir kadın olmuş. Bir ziraat mühendisi ile evlenip İzmir’e yerleştiklerini, çocukları olduğunu söyledi.

Köyde ilkokulu bitirenlerden okumaya devam imkânı olanlar genellikle İstanbul’a giderdi. Benim çocukluğumda biz yeni neslin gıpta ile baktığı, kendisine örnek aldığı, yüksek öğrenim görmüş köylülerimiz şunlardı:

1935 yılında, Atatürk’ün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne Edirne milletvekili olarak aldığı ilk kadın milletvekillerinden biri olan dahiliye mütehassısı Dr. Fatma Şakir Memik ki uzun zaman milletvekili idi. Parti genel sekreterliği de (CHP) yaptı. Çok çalışkan, dürüst, vatansever bir hanımefendi idi. Her yaz 20 gün izinli olarak sözde istirahat için köye gelir, Safranbolu-Zonguldak seçmeninden değil, Edirne seçmeninden oy almasına rağmen, 20 gün sabahtan akşama kadar çevre köylerden akın akın gelen hastalara bakardı.

Vali Nail Memik, Siyasal Bilgiler Okulunu bitirdikten sonra çeşitli ilçelerde kaymakamlık yaptıktan sonra Kırklareli, Siirt valiliklerini müteakiben merkez valisi oldu. Çok çalışkan, vatansever, nazik bir insandı. Aynı zamanda şair ve yazardı.

Dr. Muharrem Şişman dahiliye uzmanı idi. İstanbul Üniversitesi'nden mezun olmuş, Büyükada’da uzman olmuş, Denizcilik Hastanesinde çalışmış, Karabük’te muayenehane açmıştır. İstanbul’da ve köyde köylümüze çok hizmet etmiştir.[2]

Hakim Muhsin Çekiç, Eskişehir İcra Tetkik Hâkimi, Adalet Komisyonu Başkanlığı yaptı.[3]

Mehmet Çekiç (Muhsin Çekiç’in ikiz kardeşi) İstanbul Yüksek Ticaret Okulu mezunu. Karabük’te serbest muhasebeci bürosu vardı.[4]

Kemal Buyurur. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Malî müşavirlik bürosu vardı. Köylümüz işçilerini sosyal sigortaya kayıt yaptırmaları için devamlı teşvik etmiş, yol göstermiş, yardımcı olmuştur.

70 sene evvel bize örnek olan köyümüz okumuşları, bugün hepsi ebediyete intikal eden bu muhterem kişilerdi. Allah rahmet eylesin.

Sonra yüksek öğrenim görenlerin sayısı süratle arttı; tahmin ederim son yıllarda bu sayı 150’yi bulmuştur.

Prof.Dr.Halil İbrahim Atay tarafından yazılmıştır.
Tümünü okumak için kitabı indirin

Comments

 

Ayhan Erdoğan Dediki :

Ertuğ bu resimde tanıdığın veya tanıyabileceğimiz kimseler varmı? Ayrıca mükemmel bi resim tarihi açıdan bide tarihi bellimi?

20:27 on Ağustos 27, 2007
 

Ertuğ Dediki :

En solda oturanın ömer lütfi öğretmen oldugunu biliyorum. Amcamın bu resim hakkında bilgisi var ona sorup öğrenirim.

13:46 on Ağustos 28, 2007
 

ahmet Dediki :

ben yukarı kalaycının torunu ahmet .bu fotoğraftaki kişiler in hepsinin ismi dedemin albümünde numaralı vaziyette isimleri mevcut köye gidince herkesi aydınlatabilirim.

16:21 on Ağustos 30, 2007
 

Ertuğ Dediki :

Cok kiymetli bu resimdeki buyukdedem rahmetli Omer Lufti hoca Akveren'in (Akviran) Ilk Mektebini kuran Hocadir, bolgenin tek mektebi olup taa Cercenden bile gelen talebeleri olmustur. Resminde tanidik cok vardir ama maalesef suan icin bilemiyorum, tanidiklari zaten yazdim. Eski okulun eski Turkce tabelasi suan amcam Bilgin Akyol'da, zaten tek hatirasi bu resim ve tabeladir. Eski Turkce okutmus sonradan alfabe devriminden sonra Yeni Turkce'ye donmustur. Resim 1929-30 arasinda cekilmistir. Dedem, Omer Lutfi Hoca genc yasta 42 yasinda vefat etmistir. Kucuk oglu dedem Selahattin Akyol 48'de buyuk oglu Mustafa Hoca 75 yasinda vefat etti. Resmin üzerine bildiklerimi yazıp, mail atıyorum.

10:05 on Eylül 6, 2007
 

Mahmut Akyol Dediki :

Sol bastaki buyuk cocuk Haytagilin Ismail amca, sag bastaki buyuk cocuk dedem Omer Lutfi Hoca'nin buyuk oglu amcam Haci Mustafa, sag alttaki kucuk cocuk Omer Lutfi Hoca'nin kucuk oglu babam Selahattin Akyol. Allah olmuslerimizin hepsine rahmet etsin.

14:22 on Eylül 7, 2007
 

sedat kurtcuoğlu Dediki :

siteyi dahada geliştirmenizi temmenni ediyorum. köyün değişik açıdan fotoğraflanması güzel olur diye düşünüyorum.çıraklar köyünden sedat kurtcuoğlu.

23:56 on Eylül 18, 2007
 

haytanın ısmail Dediki :

ben haytanın ısmaılın torunu ısmaıl aydın  sol bastakı benım dedem bu resımdekı herkesın babam mehmet aydında  numalanmıs ıslerı  mevcuttur bılgın akyol abıdede mevcuttur olmuslerımızın ruhana el fatıha kalanlara saglıklı omur dılerım allahtan....

20:37 on Ekim 5, 2007
 

Melike Şengül Dediki :

Sayın İsmail AYDIN

Fotoğraftaki değerli büyüklerimizin isimlerini bizlere iletirseniz kendi adıma çok sevinirim.Dedem Kemal Fındık varmı ?çok merak ediyorum.

Şimdiden teşekkür ederim.

00:37 on Ekim 8, 2007
 

admin Dediki :

Fotoğraftakilerin tüm listesi ile iberaber fotoğraf aşağıdaki adrese eklendi.

http://akoren.com/photos/tarihifotograflar/okul-fotografi.aspx

16:34 on Kasım 29, 2007
 

Bünyamin Yildirim Dediki :

Ben Abdurrahman oglu Bünyamin 1966 Büyük akören dogumlu          

Bu siteyi actiginiz icin tesekkür ederim sitenizin devamini ettirmenizi temenli ederim köyümüzün resimlerini sitemize

koymanizi arzu ederim amcalarim Mehmet ve Rasim Yildirim hepsine saygilarimi sunarim.

23:45 on Ocak 7, 2008
 

N,Azime Şengül Dediki :

4. paragrafta ki hatırayı babam çocukluk anılarını anlatırken çok dinlemişimdir.Aynen yazılanlar gibi anlatırdı bütün sınıf adı geçen öğrenciye aşıkmış babam da tabii.İlkokulda sınıfın en yaramaz haylaz çocuğu liderdir bu her sınıfta böyledir. Bu lider çocuk ne derse yanında ki ekibi de  dediğini tasdikler.Lider ben koşucam der ekiptekiler ben de koşucam der ve koşarlar..ben su içicem der hepsi bir ağızdan bende su içicem derler ,lider parmağını kaldırır ben top oynıycam der bütün ekibin parmağı havada bende bende derler. Sınıfın lideri  minik yüreğiyle saf sevgisiyle Hanife yi seviyordu ekibindekiler de* bizde bizde *diye onunla şeker almaya gidiyorlardı sanrım Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.

16:56 on Temmuz 2, 2008
 

Selva Dediki :

Merhaba,

resim cok mukemmel. Ben Kircavusun kizi Mukadder Kirazin torunuyum. Babaannemde var resimde. Bu kadar kucukluk halini gormek beni ve ailemi cok mutlu etti.

tesekkurler...

20:21 on Temmuz 3, 2008
 

Büşra Dediki :

ben hacımeingilin büşra.paylaşım için teşekkürler. ailecek bu fotoğraflara baktığımızda çok mutlu oluyoruz. en arkada sağdan üçüncü en uzun duran başı kapalı benim ninem cemile özden. allah rahmet eylesin inşallah onu çok özlüyoruz...burdada görünce çok duygulandık. hepsi nur içinde yatsın...

13:57 on Ocak 27, 2009
 

efe Dediki :

cok guzel

11:34 on Mayıs 2, 2009
 

adem yavuz Dediki :

resim çok şey ifade ediyor

13:29 on Eylül 23, 2009
 

ali yavuz Dediki :

çok duygusal bir çalışma emeği geçen herkesi kutlarım

13:30 on Eylül 23, 2009
 

zeynep Dediki :

o resimde benim babamda var ve bende köyün en bilindik kişisiyim bu köyde

20:56 on Kasım 21, 2009
 

Azime şengül Dediki :

Zeynep Hanım merhaba ..

Kendinizi tanıtırmısınız? Benim babamda var fotoğrafta..

Necmiye Azime Şengül..

20:16 on Aralık 8, 2009
 

deniz Dediki :

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİ

21:25 on Ekim 26, 2010
 

beyza :) Dediki :

neeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee varrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

13:38 on Aralık 5, 2010
 

BARAN Dediki :

VAY BE NEZAMANIN MIS VAY AMINA KOYIM

08:35 on Mart 12, 2011
 

KICAR Dediki :

ANANI SIKIM ANANI SIKIM ANANI SIKIM ANANI SIKIM ANANI SIKIM ANANI SIKIM ASN

08:37 on Mart 12, 2011
 

güneşin oğlu Dediki :

kmütkakçeaüçaüçzaütziaütüçaüçaiçaüb

11:16 on Aralık 16, 2011
(Zorunlu) 
(İsteğe Bağlı)
(Zorunlu) 
Gönder
Çalıştıran: Community Server (Personal Edition), Quickmax.net